انتخاب رنگ و نقش سنگ

انتخاب سنگ مناسب برای رویه میز

نویسنده : واحد طراحی صنعتی صنایع ترنج استیل

اخیرا تمایل زوج های جوان و اقشار تحصیل کرده جامعه به انتخاب میزهای مدرن پایه استیل با رویه سنگ افزایش قابل توجهی پیدا کرده است. سوالات مختلف مشتریان ما درخصوص انواع سنگ رویه میز و خواص و ظاهر هریک ما را بر آن داشت تا در مقاله ای کاربردی، نکاتی در رابطه با اصول انتخاب سنگ مناسب برای رویه میزها بنویسیم.

مقاله پیش رو حاصل تجربه چندین ساله در ساخت میزهای استیل با رویه سنگ و استفاده از ده ها نوع سنگ مختلف برای رویه میز های استیل و یا میزهای فلزی تولید شده در صنایع ترنج استیل است.

رنگ سنگ برای رویه میز

انتخاب رنگ سنگ بسیار بستگی به سلیقه مشتریان دارد. ولی آنچه بیشتر دیده میشود ، تمایل خانم ها به انتخاب سنگ مشکی با رگه های رنگی برای رویه میز با پایه استیل است.

از ویژگیهای رنگ مشکی ، شیک بودن و قابلیت هماهنگ شدن با دکوراسون داخلی خانه های ایرانی است. سنگ هایی از قبیل مارشال ، لاشتر ، تری دی بلک و مرمریت نجف آباد که همگی از معادن کشورمان استخراج میشوند دارای تم مشکی بوده و از قیمت مناسبی نیز برخوردارند.
علت دیگر استفاده بیشتر از سنگهای مشکی و تیره برای رویه میز ، قیمت مناسب آنها در قیاس با سایر رنگ ها ی سنگ از قبیل از قبیل کرم ، نارنجی ، صورتی ، سبز و .. است.

سنگ های با تم کلی تیره وقتی بر روی پایه های براق یا طرح خش استیل قرار میگیرند ، احساس شیک و مدرن و به روز بودن را در بیننده ایجاد می نمایند.
استفاده از سنگ اسپایدر و مارشال با رنگ قهوه ای مایل به کرم نیز برای رویه میز میتواند سردی استیل راخنثی نموده و تم کلی ملایم و گرم را نمایش دهد.

چه سنگ های بلحاظ مقاومت و دوام برای استفاده در رویه میز مناسب هستند ؟

سنگهای گرانیتی بواسطه ساختار یکپارچه و همگنی که دارند، مقاومت خمشی و کششی بالاتری نسبت به سایر سنگ ها دارند. این درحالی است که سنگهای مرمریت علیرغم ظاهر زیبا و جذاب ، بدلیل وجود رگه ها و درزه ها ، مقاومت کمتری نسبت به گرانیت ها دارند.

از سویی سنگ گرانیت زیبایی و جلوه ظاهری مرمریت ها را نداشته و تنوع رنگ کمتری دارند. همچنین قیمت اسلب سنگ گرانیت به مراتب بالاتر از سنگ مرمریت است.

اگر درهنگام تولید اسلب انواع سنگ ها (صفحات سنگی به ضخامت ۲ سانتیمتر و طول و عرض حداقل ۲ متر ) درزه ای مشاهده شود ، در کارخانه با چسب اپوکسی پر شده و ترمیم میشود. با توجه به اینکه مقاومت چسب های اپوکسی  به مراتب بیشتر از خود سنگ است، سنگ در آینده از محل درز نخواهد شکست.

تمامی صفحات سنگ که برای رویه میزها با دهانه بیش از ۶۰ سانتیمتر استفاده میشوند ، میبایست با شبکه الیافی توری مخصوصی که در پشت سنگ بصورت یکپارچه چسبانده میشود مسلح گردد تا از شکنندگی و ترد بودن سنگ در اثر ضربه و تغییر شکل ناهمسان جلوگیری بعمل آید.

وزن صفحات سنگی روی میز چقدر است ؟

اصولاً سنگ نسبت به شیشه و چوب سنگین تر است. تمامی صفحات اسلب سنگ طبیعی برای روی میز ها ضخامت ۲ سانتیمتر دارند. ( از طریق ایجاد باکس در دوره سنگ، ضخامت دوره میز تا ۶ سانتیمتر قابل افزایش است. )

وزن صفحات سنگ در ضخامت ۲ سانتیمتر ، در حدود ۴۵ تا ۵۰ کیلوگرم بر متر مربع  میباشد. در مقابل ، پایه های استیل میز در مقایسه با پایه های چوبی وزن کمتری دارند.

به عنوان مثال ؛ وزن یک میز جلو مبلی با رویه سنگ تری دی بلک و پایه های استیل ( مشابه مدل لاوین ) به طول و عرض ۹۰ سانتیمتر ؛ حدودا ۵۸ کیلوگرم بوده و وزن میز عسلی با رویه سنگ مرمر پرتقالی و فریم استیل ( مشابه مدل لوکوبو ) در حدود ۲۰ کیلوگرم است.

مقایسه چند مدل از سنگهای پر کاربرد برای رویه میزها

سنگ اسپایدرسنگ لاشترسنگ تری دی بلکسنگ امپرادو
رنگ کلی سنگقهوه ای – کرمخاکستریمشکیسفید گل پنبه ای
رنگ رگه هاکرمسفیدسفید – زرد – نارنجیکرم
میزان تراکم رگه ها ( از ۰ تا ۱۰۰ )۲۵۲۰۵۰۲۲
مقاومت سنگ۴۵۵۰۶۰۴۷
قیمت ( از ۰ تا ۱۰۰ )۴۰۴۷۵۰۵۱

سنگ های قابل انتخاب برای رویه میزها :